Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy wspólnik dwuosobowej spółki może być jej pracownikiem

08 lutego 2019 | Biznes i finanse | Michał Bąk

W spółce z o.o., która ma dwóch wspólników, zatrudnienie kolejnego wspólnika jest dopuszczalne. Jednak będzie mogło zostać uznane za pełnoprawny stosunek pracy tylko, gdy pracownik zostanie ekonomicznie uzależniony od spółki oraz zostanie poddany nadzorowi zgromadzenia wspólników. Warunki te są spełnione, gdy wspólnik na zgromadzeniu wspólników nie jest wspólnikiem dominującym i nie może samodzielnie decydować w sprawach istotnych dla spółki. Wspólnik nie może pozostawać w pracowniczej relacji podporządkowania wobec samego siebie.

Tak uznał Sąd Najwyższy (SN) w wyroku z 10 kwietnia 2018 r., II UK 10/17.

Powód zawarł ze spółką z o.o. umowę o pracę na czas nieokreślony. Był też jej większościowym udziałowcem i prezesem zarządu. W ramach obowiązków pracowniczych powód koordynował prace spółki, uczestniczył w przetargach i pozyskiwał nowych klientów.

Od 2008 r. powód jest właścicielem 97,5 proc. udziałów. Pozostałe 2,5 proc. udziałów posiada jego matka, która nie orientuje się w sprawach organizacyjnych i technicznych spółki.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w 2014 r. uznał, że wspomniana umowa o pracę nie była tytułem uprawniającym do korzystania ze świadczeń ubezpieczenia społecznego. ZUS stwierdził, że praca wykonywana na podstawie tak zawartej umowy nie miała charakteru podporządkowanego ze względu na zdominowanie jej właścicielskim statusem wspólnika. Powód odwołał się od tego rozstrzygnięcia.

Sąd okręgowy uznał, że umowa o pracę była ważna, a powód dysponował tytułem do ubezpieczenia. ZUS wywiódł apelację od tego orzeczenia.

Sąd apelacyjny podzielił stanowisko SO co do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11276

Wydanie: 11276

Spis treści

Reklama

Zamów abonament